11/25/2013

Siedmiu samurajów / Akira Kurosawa



Siedmiu samurajów (Shichinin no Samurai)  to pierwsze "samurajskie" dzieło Kurosawy.  Opowiada o małej wiosce prześladowanej przez grupę bandytów. Starszyzna wsi postanawia nająć do obrony roninów (samurajów bez pana). Wybrana grupa udaje się do miasta na poszukiwanie samurajów, którzy będą ich bronić za przysłowiową "miskę ryżu" i dach nad głową.





Dlaczego warto obejrzeć?

Siedmiu samurajów trzeba obejrzeć chociażby po to, żeby nie zostać wyśmianym, że się go jeszcze nie widziało. Jest to jeden z najważniejszych filmów kina japońskiego oraz jeden z najbardziej inspirujących filmów w dziejach kina.




Na co warto zwrócić uwagę?


1. Wspaniały duet aktorski - Takashi Shimura i Toshiro Mifune. 
Shimura jest przywódcą, doświadczonym samurajem, sprytnym i odważnym, natomiast  Mifune gra przybłędę, który przyłączył się do grupy 6 samurajów.





2. Prawdziwy charakter samurajów.
 Jedną z zasad bushido jest samokontrola oraz stałe kształtowanie charakteru i swych umiejętności. Bycie samurajem nie wynika z chęci czy też z faktu noszenia mieczy, symboli bycia samurajem - istotą wojowników był ich trening. Trening zaczynał się od kształtowania charakteru młodych adeptów poprzez wielogodzinne treningi każdego dnia, wstawanie o świcie, podporządkowanie się zasadom i Drodze(bushido) oraz poprzez późniejsze doskonalenie swoich umiejętności i charakteru.
   
"Wiecznie niespokojny, powinieneś przez całe życie poszukiwać odpowiedzi, jak sprostać regułom Drogi, praktykować wytrwale i bez ustanku. To właśnie jest Droga"


"W każdej chwili masz być gotowy na śmierć, ale jeśli zostaniesz zabity w stanie ogólnego zaniedbania, będzie to dowód braku wcześniejszego przygotowania duchowego. [...] Jeśli nieustannie w swym życiu będziesz gotów na śmierć w walce i jako ktoś z założenia już martwy będziesz wypełniał służbę i doskonalił sztukę wojenną, to nie zagrozi ci hańba."
(fragmenty Hagakure)






3. Łuki i miecze.
W momencie najazdu bandytów na wioskę jest scena gdy Shimura bierze japoński długi łuk do ręki i zaczyna strzelać do nadjeżdżających bandytów. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale miecz nie był jedyną samurajską bronią. Samuraje uczyli się także kyuudo, czyli drogi łuku (nauka zwykle miała miejsce równolegle z nauką sztuki walki mieczem, czyli kenjutsu). Najpierw strzelali do celów nieruchomych, by potem, osiągając odpowiedni poziom, zacząć ćwiczyć yabusame - czyli łucznictwo konne.






4. Soundtrack.
    Jedno słowo - arcydzieło. 





5. Mieszanka gatunków.
Kurosawa był jednym z pierwszych reżyserów którzy zgrabnie przeplatając róźne wątki i gatunki stworzyli nowe i dynamiczne kino. Chociaż film należy do dramatu samurajskiego, jest tu też obecny dramat społeczny, romans, świetne sceny akcji, elementy komediowe oraz tło historyczne. Udało mu się też uniknąć zbędnego patosu, co jak dla mnie stanowi jedną z największych zalet tego filmu.





Film uzyskał wiele nagród, m.in. Srebrnego Lwa oraz 2 Oscary (za kostiumy i za scenografię). Jest też najbardziej rozpoznawanym filmem japońskim poza granicami Japonii.







Brak komentarzy :

Prześlij komentarz