12/08/2013

Ukryta forteca / Akira Kurosawa

Oryginalny japoński plakat

Ukryta Forteca Kuorsawy to jego kolejny film z gatunku jidai geki, czyli japońskiej "sztuki z epoki" (najczęściej jest to okres Edo, a fabuła zwykle skupia się na feudalnych wojownikach dawnej Japonii czyli samurajach.

Film opowiada o młodej(zaledwie 16-letniej) księżniczce z rodu Akizuki, która po rozgromieniu swego rodu, musi uciekać z kraju i przedostać się przez tereny wroga do swych sojuszników. Z początku ukrywa się razem z kilkoma pozostałymi sługami w ukrytym w górach zamku, ale gdy kryjówka zostaje znaleziona, ucieka razem z ostatnim wiernym jej generałem, Rokurotą Makabe.

W zamku ukryte było złoto, którego szukał wróg. Przez przypadek złoto znajdują dwaj wieśniacy. Zaślepieni chęcią żądzy zgadzają się na propozycję generała Makabe, że jeżeli pomogą im je przetransportować, to dostaną swoją część. Rozpoczyna się podróż pełna przygód i niespodziewanych okoliczności. 



1.Wieśniacy.

Jak dla mnie, największą zaletą filmu jest aktorstwo. Kamatari Fujiwara i Minoru Chiaki jako para niezbyt rozgarniętych, wiecznie narzekających i chcwicyh wieśniaków(Tahei i Masachino)bardzo rozbawiają i nadają filmowej historii lekki i momentami sardoniczny ton. Ich kłótnie, wątpliwa lojalność i zapatrzenie w złoto stają się przyczyną zarówno wielu kłopotów jak i zabawnych sytuacji.


  

2. Księżniczka Yuki.

Kolejną zjawiskową kreacją w filmie jest księżniczka Yuki. Jej postać jest pewnym emenementem w kinie japońskim, gdyż kobiety zwykle grały w nim role epizodyczne oraz często były utożsamiane ze złem. Natomiast księżniczka Yuki jest mądra, silna i niezależna. Jej niezłomny charakter, umiejętność obrony oraz jej odwaga i honor świadczą o wychowaniu w wysoko postawionym samurajskim rodzie. W dodatku księżniczka troszczy się o swych poddanych i wyzwala poznaną kobietę ze swego kraju.




3. Generał Rokurota Makabe.

Kolejna odsłona Toshiro Mifune, tym razem w roli wiernego i sławnego na całą Japonią generała Rokuroty Makabe. W odróżnieniu od poprzednich filmów (Siedmiu samurajów i Rashomonie) tutaj Mifune gra samuraja z krwi i kości, ostatniego wiernego generała rodu Akizuki. Jest silny, sprytny i bardzo odważny. Razem z innym generałem, obmyślają podstęp, żeby wieśniacy ani nikt inny nie dowiedział się kim jest księżniczka Yuki.





4. Obraz panoramiczny.

Ukryta forteca jest pierwszym filmem Kurosawy zrobionym w formacie szerokim (stosunek boków obrazu musi być większy niż 1,33:1). Format jaki stosuje Kurosawa, nazywa się Tohoscope i był przez niego używany w wielu następnych filmach.


4. Walka włócznią.

Japońska długa włócznia, naginata była bardzo popularną bronią wśród samurajów, głównie ze względu ja swój zasięg (miała ok. 180 cm drewnianego trzonu, na którym osadzone było ostrze, o długości od 20 do 60 cm i kształcie podobnym do ostrza japońskiego miecza – katany bądź tachi).
Samuraje od początku swego treningu opanowywali sztukę walki naginatę, czyli naginata-do.

W Ukrytej fortecy znajduje się jedna z ciekawszych walk japońskiego kina - własnie walka naginatą. Staje do niej Rokurota oraz wrogi generał. 
 


Polski plakat filmu

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz